You are here:  / Edukacja i Nauka / W kilku słowach o maturze

W kilku słowach o maturze

Znaczenie zagadnienia – matura
Matura, to szereg egzaminów z określonych przez komisje egzaminacyjne przedmiotów szkolnych. Podchodzą do niej uczniowie kończący szkołę średnią liceum bądź technikum. Zakres wiedzy obowiązującej na maturze określa program nauczania szkoły średniej. Matura składa się z egzaminów obowiązkowych oraz ponadobowiązkowych. Do egzaminów obowiązkowych, czyli tych które trzeba zaliczyć pozytywie, aby uzyskać dyplom maturalny, należą: język Obcy, język Polski oraz Matematyka. Cała reszta egzaminów z przedmiotów ponadobowiązkowych: historia, chemia, wos, wiedza o tańcu…, nie ma wpływu na pozytywne zaliczenia matury, ale daje opcję zdobycia większej ilości punktów.

Co daje matura?
Zaliczona matura skutkuje uzyskaniem dyplomu maturalnego przez ucznia. Odpowiednio duża ilość punktów uzyskanych z matury widniejąca na dyplomie, gratyfikuje ucznia pewnymi możliwościami. Do najważniejszych możliwości zaliczamy – dostanie się na wymarzoną uczelnię oraz łatwiejsze znalezienie pracy. W przypadku, gdy uczeń myśli o dalszym kształceniu się po szkole średniej, powinien posiadać dyplom maturalny.

Od czego zacząć naukę do matury?
Zakres materiału, który trzeba znać jest dosyć szeroki. Zatem nauka winna rozpocząć się już w 1kl szkoły średniej. Jeżeli uczeń nie posiada takiej komfortowej sytuacji, gdyż czas umknął mu między palcami, to musi powtórzyć chociaż najistotniejsze wiadomości. Wszystkie niezbędne informacje znajdują się w książkach i zeszytach, z zakresu szkoły średniej (liceum, technikum). Pomocną dłonią mogą być placówki oświatowe, w których nauczyciele bezpłatnie udzielają korepetycji uczniom. Nieocenioną pomocą mogą być wskazówki oraz porady publikowane w serwisach maturalnych. Odnaleźć można w nich szczegółowe informacje wyjaśniające zasady oraz istotę matury. Udostępniają one również materiały takie jak prezentacje maturalne, bibliografie, opracowania oraz inne materiały maturalne. W sposób ciekawy wyjaśniają również kwestie sposobów tworzenia profesjonalnych prac maturalnych oraz konspektów, na podstawie specjalnie dobranych i opracowanych motywów literackich.

Ciekawostki:
– od 2005 roku w związku ze zmianami zasad matury obowiązuje pojęcie egzamin maturalny, wcześniej egzamin dojrzałości;
– od 2006 do 2007 roku w związku ze słabymi wynikami maturalnymi wprowadzona została amnestia maturalna dla maturzystów;
– od 2010 roku do przedmiotów obowiązkowych na maturze weszła matematyka;
– rok 2010 ukształtował się na poziomie 81% osób, które pozytywnie zaliczyły egzamin maturalny.