You are here:  / Edukacja i Nauka / Światło – przyjaciel każdego akwarysty

Światło – przyjaciel każdego akwarysty

Bez światła nie ma życia. Słowa te może potwierdzić wielu akwarystów, którzy borykają się z problemem obumierających roślin. Gdy rośliny marnieją w oczach, najczęstszym błędem jest podawanie większej dawki nawozu akwarystycznego, w nadziej, że zastrzyk mikroelementów im pomorze. Niestety przeważnie przynosi to odwrotny skutek. Rośliny nie są w stanie wykorzystać substancji zawartych w nawozie, doskonale za to radzą sobie z tym glony.

Rośliny niezwykle rzadko chorują z powodu niedoboru mikro lub makroelementów. Rośliny akwariowe w pierwszej kolejności potrzebują odpowiedniej dawki światła. Literatura fachowa podaje, że przy uprawie gatunków mało i średnio wymagających wskazany jest współczynnik 0,4-0,6 wata na litr wody w akwarium. W przypadku roślin bardziej wymagających współczynnik ten może wynosić nawet do 1 wat na litr. Takie oświetlenie do akwarium sprawia, że rośliny mają pod dostatkiem podstawowego źródła energii i dzięki temu mogą zacząć korzystać z CO2 i nawozów.

Poza oświetleniem w dalszej kolejności potrzebny jest surowiec budulcowy, czyli węgiel. W akwarium występuje on w postaci rozpuszczonego w wodzie dwutlenku węgla. W zasadzie w akwarium towarzyskim powinno go być pod dostatkiem, gdyż wytwarzają go przez całą dobę ryby w procesie oddychania. Pewne ilości dwutlenku węgla wytwarzają również w nocy rośliny gdy nie zachodzi fotosynteza. Niedobór dwutlenku węgla może natomiast występować w akwariach silnie obsadzonych roślinami i z niewielką obsadą ryb, czyli w tak zwanych akwariach holenderskich. W takim przypadku wskazane jest dodatkowe nawożenie dwutlenkiem węgla, za pomocą prostych zestawów opartych o procesy biologiczne, lub zestawów z butlą ciśnieniową, zaworem i reduktorem. Nowością w tej dziedzinie są nawozy płynne zawierające węgiel w łatwo przyswajalnej formie. Są one wygodne w stosowaniu oraz wielokrotnie tańsze niż stosowanie zestawów ciśnieniowych. Nawozy płynne umożliwiają również, łatwe i stosunkowo precyzyjne podawanie wymaganej dawki.

Dopiero momencie gdy zaspokoimy zapotrzebowanie roślin na światło i dwutlenek węgla, możemy zacząć podawać nawozy akwarystyczne w dawkach podanych przez producenta. Odpowiednie oświetlenie akwarium jest jednak podstawą o której trzeba pamiętać. To dzięki światłu rośliny będą miały energię, żeby wykorzystać pozostałe elementy niezbędne do rozwoju.