You are here:  / Edukacja i Nauka / 8 kroków by dobrze zaplanować zielony pochówek

8 kroków by dobrze zaplanować zielony pochówek

8 kroków by dobrze zaplanować zielony pochówek

Ze względu na rosnące zainteresowanie ekologią i popularyzację trybu życia, który nie szkodzi naturze, zielone pochówki coraz częściej pojawiają się w ofercie domów pogrzebowych. By uniknąć wszelkich problemów i niedomówień, warto taki pochówek uprzednio zaplanować, tak, by bliscy, w razie gdy nastąpi śmierć, musieli jedynie wykonać nasze polecenia. Oto osiem rad, jak to zrobić.

Przede wszystkim, dokonaj wszelkich możliwych ustaleń, kiedy jeszcze to możliwe. Może się przecież zdarzyć, że ciężko zachorujesz lub zginiesz w wypadku i nie będziesz miał możliwości zrobienia tego później.

Wszelkie instrukcje dotyczące pochówku możesz przekazać ustnie swoim bliskim. Możesz też je spisać i ich kopię dołączyć do testamentu. Zielony pochówek jest wciąż nietypowy, dlatego tak ważne jest upewnić się, że wszystko odbędzie się zgodnie z twoją wolą. Wersję pisaną możesz też przesłać bliskim na maila, żeby w razie czego nie mieli wątpliwości co do twojej woli.

Upewnij się co do kwestii prawnych. To bardzo ważne. Może zdarzyć się, że zielony pochówek będzie zakazany w miejscu, w którym mieszkasz. Wtedy pojawią się niepotrzebne problemy, a ciebie już nie będzie, by je naprawić.

Zorientuj się też w ofercie lokalnych domów pogrzebowych. Może zielony pochówek jest już przez któryś z nich oferowany. Jeśli nie, porozmawiaj z wybranymi przedsiębiorcami pogrzebowymi na temat tej ewentualności.

Nie bój się prosić o pomoc ani rozmawiać na ten temat z bliskimi. Takie sprawy są niezwykle delikatne i podchodzi się do nich zazwyczaj bardzo emocjonalnie. Ale poruszenie wszystkich tych kwestii teraz pozwoli uniknąć problemów w przyszłości. Przecież chodzi głównie o dobro twoich bliskich i o to, żeby nie musieli martwić się o twój pogrzeb.

W razie potrzeby możesz też skontaktować się z Polskim Stowarzyszeniem Funeralnym. Pracują tam ludzie, którzy mają szerokie doświadczenie we wszystkich kwestiach związanych ze śmiercią i pogrzebem. Na pewno będą co nieco wiedzieć na temat zielonego pochówku.

Jeśli twoi bliscy mają wątpliwości co do zielonego pochówku – np. uważają, że uwłacza godności chowanej osoby, spróbuj ich łagodnie przekonać do swoich racji. Zielony pochówek jest przede wszystkim dla tych, którzy dbają o naturę, o naszą planetę. Taki pogrzeb nie jest egoistyczny, nastawiony jedynie na uczczenie zmarłej osoby, ale ma też na celu oddanie zmarłego z powrotem naturze. Do bardzo ważne dzisiaj, kiedy w środowisku jest tyle zanieczyszczeń – nie ma potrzeby tworzyć nowych, z trumien, produktów do balsamowania zwłok czy z kremacji.

Zielony pochówek nie wyklucza trumny, ale musi być ona wykonana z biodegradowalnego materiału, czyli takiego, który szybko się rozłoży w ziemi.